Skip to main content

Form Entry #138

a:17:{s:11:”ime_prezime”;s:19:”Patricia Djedović “;s:10:”your-email”;s:26:”patriciabartolec@gmail.com”;s:13:”broj_mobitela”;s:10:”0958506145″;s:9:”instagram”;s:14:”@thepatrischka”;s:10:”naziv_rada”;s:43:”1:23:58 AM: Stories from the Exclusion Zone”;s:8:”fakultet”;a:1:{i:0;s:55:”Tekstilno-tehnološki fakultet, Sveučilište u Zagrebu”;}s:15:”fakultet_ostalo”;s:0:””;s:7:”kolegij”;s:26:”Modni dizajn – kolekcija I”;s:8:”semestar”;a:1:{i:0;s:23:”3. semestar (diplomski)”;}s:6:”mentor”;s:38:”Jasminka Končić, prof. art. dr. sc. “;s:8:”asistent”;s:36:”Duje Kodžoman, mag. ing. des. text.”;s:8:”podrucje”;a:1:{i:0;s:12:”Modni dizajn”;}s:6:”ostalo”;s:0:””;s:4:”opis”;s:2365:”Kolekcija ”1:23:58 AM: Stories from the Exclusion Zone” referira se na Černobilsku nuklearnu katastrofu, odnosno posljedice koje je ostavila na prirodu i arhitekturu oko sebe. Glavni elementi koji se javljaju u kolekciji referiraju se na ono što je ostalo nakon katastrofe. Počevši od mrežaste strukture radara ”Duga”, inovativni i prepoznatljivi objekt SSSR-a, uz koji se vežu mnoge teorije zbog učestalih šumova i prekida u signalu. U tom kontekstu se u kolekciji javljaju heklane trake koje povezuju robusni traper. Odnos dva materijala imitira međusobni odnos starih černobilskih struktura koje se svakoga trenutka mogu urušiti i prirode koja ju obgrljuje. Traper kao relativno otporan tekstilni materijal povezuje se sa černobilskim betonskim strukturama, koje iako danas lišene većine svojih dijelova i dalje stoje. Neon zelene niti odnose se na zelenilo koje sve više obuzima područje radijacijske zone, stapa se sa građevinama i simbolički ih učvršćuje.

Grad Pripyat izgrađen je 1970. godine kako bi radnicima elektrane i njihovim obiteljima omogućili jednostavniji život i olakšali odlazak na posao. Život u Pripyatu najbolje opisuju natpisi na betonskim građevinama koji svojom veličinom i položajem na vrhu upućuju na sustav koji je tada vladao. Propagandni natpisi i slike političkih aktera prevladavaju na zidovima u školama i javnim ustanovama. Inspirirajući se ukrajinskom ćirilicom, u kolekciji se javljaju natpisi na košuljama i hlačama. Međutim, natpisi na odjevnim predmetima stavljeni su u drugačiji kontekst. Odnose se na strah i neizvjesnost koju su stanovnici Pripyata i cijela Europa osjećali nakon tog događaja, ali i na medvjediće ostavljene u prašini.

Nakon što je grad bio ispražnjen, u njemu ostaju samo uspomene. Materijalne stvari koje su ostale kontinuirano se mijenjaju, raspadaju se i trunu. Neke od njih zakopane su duboko pod zemljom, a kontaminirane dječje igračke obavijene su slojevima nuklearne prašine. Dok jedni nikada ne bi stupili u prostor zabranjene zone, ilegalni posjetitelji (the Stalkers) bez straha diraju kontaminirane objekte i premještaju ju ih za fotografiju. Pod utjecajem prašnjavih plišanih medvjedića nastaju kombinezoni i jakne od heklane plišane pređe, te tako tvore mekanu teksturu koja imitira krzno zaboravljenog plišanog medvjedića.”;s:8:”datoteke”;a:15:{i:0;s:94:”https://da-festival.hr/wp-content/uploads/wpcf7_drag-n-drop_uploads/tmp_uploads/Chernobyl1.jpg”;i:1;s:94:”https://da-festival.hr/wp-content/uploads/wpcf7_drag-n-drop_uploads/tmp_uploads/Chernobyl2.jpg”;i:2;s:94:”https://da-festival.hr/wp-content/uploads/wpcf7_drag-n-drop_uploads/tmp_uploads/Chernobyl3.jpg”;i:3;s:94:”https://da-festival.hr/wp-content/uploads/wpcf7_drag-n-drop_uploads/tmp_uploads/Chernobyl4.jpg”;i:4;s:94:”https://da-festival.hr/wp-content/uploads/wpcf7_drag-n-drop_uploads/tmp_uploads/Chernobyl5.jpg”;i:5;s:94:”https://da-festival.hr/wp-content/uploads/wpcf7_drag-n-drop_uploads/tmp_uploads/Chernobyl6.jpg”;i:6;s:94:”https://da-festival.hr/wp-content/uploads/wpcf7_drag-n-drop_uploads/tmp_uploads/Chernobyl7.jpg”;i:7;s:94:”https://da-festival.hr/wp-content/uploads/wpcf7_drag-n-drop_uploads/tmp_uploads/Chernobyl8.jpg”;i:8;s:94:”https://da-festival.hr/wp-content/uploads/wpcf7_drag-n-drop_uploads/tmp_uploads/Chernobyl9.jpg”;i:9;s:95:”https://da-festival.hr/wp-content/uploads/wpcf7_drag-n-drop_uploads/tmp_uploads/Chernobyl10.jpg”;i:10;s:95:”https://da-festival.hr/wp-content/uploads/wpcf7_drag-n-drop_uploads/tmp_uploads/Chernobyl11.jpg”;i:11;s:95:”https://da-festival.hr/wp-content/uploads/wpcf7_drag-n-drop_uploads/tmp_uploads/Chernobyl12.jpg”;i:12;s:95:”https://da-festival.hr/wp-content/uploads/wpcf7_drag-n-drop_uploads/tmp_uploads/Chernobyl13.jpg”;i:13;s:95:”https://da-festival.hr/wp-content/uploads/wpcf7_drag-n-drop_uploads/tmp_uploads/Chernobyl14.jpg”;i:14;s:95:”https://da-festival.hr/wp-content/uploads/wpcf7_drag-n-drop_uploads/tmp_uploads/Chernobyl15.jpg”;}s:5:”video”;a:1:{i:0;s:0:””;}s:10:”acceptance”;s:1:”1″;}